fbpx
 • Ana Sayfa
 • Op. Dr. Umur AKINER
 • Videolar
 • Basın
 • Blog
 • İletişim
 • Ana Sayfa
 • Op. Dr. Umur AKINER
 • Videolar
 • Basın
 • Blog
 • İletişim

Burun Estetiği / Rinoplasti Öncesi Hazırlık Süreci

Burun Estetiğinde Operasyon Süreci

Burun Estetiği Sonrası Takip Ve İyileşme

Rinoplasti Sonrası Kontrol Ve Takip Süreci

En Çok Merak Ettikleriniz

1- Burun estetiğini hangi branşın doktoru yapmalı?
Burun estetiği / rinoplasti yalnızca şekil değişikliği yapılan bir işlem değildir. Burun yapısında görünmeyen bölgelerde yer alan problemler düzletilmediği takdirde hem uzun vadede tekrar şekil bozukluğuna neden olur, hem de küçültülmüş burunda daha önceden hissedilmeyen tıkanıklıklara yol açabilirler. Burun dinamik bir organdır ve birçok açıdan denge gözetilerek ameliyat edilmesi gerekir. Bu yüzden ameliyatı yapan hekimin branşı değil burun cerrahisi üzerine bilgisi ve tecrübesi önemlidir.

2- Neden burun estetiğinin özel bir ameliyat olduğu söyleniyor?
Her insanın burnu üç boyutlu olarak içeride ve dışarıda tamamen özgündür. Bu yüzden her ameliyatta özgün kararlar vermek gerekir. Ezbere yapılan bir işlem değildir. Planlı hareket edilmeli, gereğinde planın dışına çıkmalı, hekim ve hasta ilişkisi sağlam olmalıdır.

3- Her ameliyatın zorluk derecesi farklı mıdır?
Elbette farklıdır. Üstelik bazen çok problemli görünmeyen burunlarda istenen düzeltmeyi sağlamak şekil olarak daha bozuk görünenlere kıyasla çok daha zor olabilir.

4-  Burun estetiği / rinoplasti ‘de açık teknik mi , kapalı teknik mi yoksa başka bir teknik mi?
Ben hastalarımın büyük bir çoğunluğunda kapalı teknik kullanıyorum. Zor burunlarda açık teknik tercih edilebilir. Her iki teknikte de benzer işlemler yapılmakla birlikte kapalı teknikte burun ucunu besleyen ve destekleyen anatomik yapılar korunur ve daha doğal sonuçlar elde etmek mümkün olur. Kapalı ameliyatta iyileşme daha hızlıdır ve dikiş izi olmaz.

5- Burun estetiği / Rinoplasti ‘de  yaş sınırı var mı?
Kadınların 16 erkeklerin 17 yaşını doldurmuş olmalarını genellikle isteriz. Ancak bu kesin bir kural değildir. Ciddi problemlerde daha erken yaşlarda düzeltme yapılabilir. İleri yaşta iyileşme daha yavaş olur, şişlikler daha yavaş geriler. 40 yaşından sonra bu faktörün de bilincinde olmak gerekir.

6- Ameliyattan sonra burnumun nasıl olacağını photoshop / fotoşop ile gösteriyor musunuz?
Ben photoshop kullanıyorum ve hastanın beklentilerini anlamak için mutlaka kullanılması gerektiğine inanıyorum. Ancak bu programlar ameliyattan sonra nasıl görüneceğinizi göstermez. Eğer öyle olsaydı en iyi photoshop kullananlar en iyi ameliyatı yapardı.

7- Burnumda tıkanıklık / deviasyon var, olmuşken burun estetiği / rinoplasti de olayım mı?
Bu soruyu soruyorsanız zaten olmak istiyorsunuz demektir. Aklınıza düştüyse olun bence 🙂

8- Burun estetiği / rinoplasti  olmak için hangi mevsim daha uygundur?
Eskiden klima ve iklimlendirme yöntemleri bu kadar gelişmemişti ve ameliyattan sonra sıcağa maruz kalmaktan insanlar çekiniyorlardı. Direk güneş ışığına ve aşırı sıcağa maruz kalmadığınız sürece ve elbette güneş gözlüğü de takmadan idare edebilecekseniz her mevsimde ameliyat olabilirsiniz.

9- Burun estetiği / rinoplasti ‘den sonra ne zaman uçağa binebilirim?
Ertesi gün binebilirsiniz. Ancak bana sorarsanız alçınızı ben almayı tercih ederim ve bu da 1. haftada yapılan bir işlemdir. Gittiğiniz yerde sizi takip edecek bir hekim varsa ertesi gün uçağa binmenizde sakınca yok.

10- Burun estetiği / rinoplasti ‘den sonra ne zaman çalışabilirim?
Masa başı işlerinizi ameliyatın ertesi günü yapabilirsiniz. İnsanlarla yüz yüze gelmeniz gerekiyorsa muhtemelen 1. haftada alçılarınız alındıktan sonra çalışmak istersiniz.

11- Burun estetiği / rinoplasti ‘de burun tamponu kullanıyor musunuz, tamponlar çekilirken çok acıyor mu?
Artık tampon kullanmıyorum. Ameliyat bölgesini desteklemek için silikon plaklar kullanıyorum. Silikon oldukça esnek ve kaygandır, çıkarılırken ağrı yapmaz.

12 –  Burun estetiği / rinoplasti ile beraber sinüzit ameliyatı, tıkanıklık ameliyatı, kemik kıkırdak eğriliği ameliyatı yapılabilir mi?
Evet yapılabilir. Burnunuzda düzeltilmesi ya da tedavi edilmesi gereken bütün problemler bu ameliyat sırasında düzeltilebilir.

13- Burun estetiği / rinoplasti sonrası nelere dikkat etmeliyim?
Burun estetiği / rinoplasti ‘den sonra 6 ay gözlük takmamalısınız. Çok hafif titanyum çerçeveli gözlüklere iyileşme seviyenize göre erken dönemde müsaade edebiliyorum. Direk güneş ışığına en azından 3 ay maruz kalmayın. Hafif sporları 15 günden itibaren yapabilirsiniz. Hijyen açısından yüzmek için 1 aya kadar beklemenizi öneririm. Burnunuzu her halükarda travmadan korumalısınız.

14- Burun estetiği / rinoplasti sonrası çok ağrı olur mu?
Bu güne kadar ağrıdan yoğun olarak şikayet eden bir hastam olmadı. Hiçbir ameliyatın tamamen ağrısız olmadığını bilmek gerekir.

15- Burun estetiği / rinoplasti ‘nin süresi ne kadardır?
Süresizdir 🙂 . Ben hep böyle diyorum çünkü ameliyatın süresi değil sonucun süresi önemlidir. Sürelere takılmayın lütfen.

16- Burun estetiği / rinoplasti genel anestezi ile mi lokal anestezi ile mi yapılır?
Genel anestezi altında yapılır.

17- Ameliyat öncesi görüşme ne kadar önemlidir?
Bence çok önemlidir. Hem hasta hekimini tanır hem de hekim hastasını tanıma ve onun beklentilerini değerlendirme imkanını elde eder. Karşılıklı güven ilişkisi oluşmazsa başka hekimlerle görüşmenizi öneririm. Tereddütleri olan bir hasta hekimini de zor durumda bırakır.

18- Burun estetiği / rinoplasti sonrası gülebilir miyim , dişlerimi fırçalayabilir miyim?
Elbette. Bunları yapın 🙂 . Ameliyat olan bölgede fazla gerginlik oluşturmadan.

19- Beğendiğin burunların fotoğrafını getireyim mi?
Evet. Bunu özellikle biz hekimler istiyoruz zaten. Yalnız kalın bir cildiniz varsa incecik bir cildi ve belirgin hatları ya da benzeri olanak dışı örnekleri göstermeniz fayda sağlamayacaktır.

20- Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında fark var mı?
Kadın burnu erkeğe göre daha kalkıktır ve alın – burun açısı daha yumuşaktır. Kullanılan teknikler ve cerrahi prensipler aynıdır ancak ölçü ve açılar farklı olmalıdır.

21- Burun ucu estetiği nedir, burun estetiği / rinoplasti ‘den farkı nedir?
“Burun ucu estetiği” nde yalnızca burun ucunun şeklini değiştiririz. Eğer burun sırtınız düzgün ve güzel şekilliyse, siz beğeniyorsanız burun sırtınıza müdahale etmeye gerek yoktur. Bazı durumlarda burun sırtı kemerli görünse bile burun ucu kaldırıldığı zaman bu problem ortadan kalkar. Bu tip hastalarda da burun ucu estetiği yeterli olmaktadır.

22- Ameliyatsız burun estetiği / rinoplasti mümkün müdür?
Hem burnum güzelleşsin hem de ameliyat olmayayım diyen azımsanmayacak sayıda insan mevcuttur. Ancak aşağıda sıralayacağım yöntemlerin ameliyata göre dezavantajları vardır.

23- Burun Dolgusu
Burun kemeri dolguyla ortadan kaldırılmaz ancak gizlenebilir, burun ucu bir miktar kaldırılabilir. Dolguyla burun küçültülemez, ancak büyütülerek daha orantılı bir görünüm sağlanabilir. Dolgunun en önemli dezavantajı geçici olması ve 6 ay  – 1 sene sonra yenilenmesinin gerekmesidir.

24- Burun Ucu Botoksu
Burun ucuna yapılan botoks bir miktar yükselme sağlar. En önemli dezavantajı geçici olması ve 6 ay sonra yenilenmesinin gerekmesidir.

25- İple Burun Ucu Kaldırma
Etkisi kalıcı olmadığı gibi ilerleyen süreçte ameliyat olmak isterseniz öngörülemeyen riskler ortaya çıkabilir.

26- Burun estetiği / rinoplasti sonrası şişlik ve morluklar ne kadar sürer?
Bu tamamen kişiden kişiye değişen bir durumdur. Kolay moraran ve şişen bir cilt yapınız varsa ameliyattan sonra da böyle olması ihtimali daha yüksektir. Ancak bugünkü tekniklerle hastaların 80%’inde morlukların hemen hiç oluşmadığını söyleyebilirim. Bununla birlikte iyileşme sürecinde kaçınılmaz olarak bir miktar şişlik gelişir. Şişliklerin nedenleri arasında vücudun iyileşmek için verdiği çaba da vardır. Şişlikler 1 aydan sonra ancak fotoğrafların karşılaştırılması ile fark edilebilecek düzeye gerilerler.

Aklınıza Takılanlar Mı Var?

DOKTORUNUZA SORUN

  SHOPPING CART