fbpx

En Çok Merak Ettikleriniz

Burun Estetiği / Rinoplasti Öncesi Hazırlık Süreci

Burun Estetiğinde Operasyon Süreci

Burun Estetiği Erken Dönem İyileşme

Burun Estetiği Uzun Dönem İyileşme

1- Burun estetiğini hangi branşın doktoru yapmalı?
Burun estetiği / rinoplasti yalnızca şekil değişikliği yapılan bir işlem değildir. Burun yapısında görünmeyen bölgelerde yer alan problemler düzletilmediği takdirde hem uzun vadede tekrar şekil bozukluğuna neden olur, hem de küçültülmüş burunda daha önceden hissedilmeyen tıkanıklıklara yol açabilirler. Burun dinamik bir organdır ve birçok açıdan denge gözetilerek ameliyat edilmesi gerekir. Bu yüzden ameliyatı yapan hekimin branşı değil burun cerrahisi üzerine bilgisi ve tecrübesi önemlidir.

2- Neden burun estetiğinin özel bir ameliyat olduğu söyleniyor?
Her insanın burnu üç boyutlu olarak içeride ve dışarıda tamamen özgündür. Bu yüzden her ameliyatta özgün kararlar vermek gerekir. Ezbere yapılan bir işlem değildir. Planlı hareket edilmeli, gereğinde planın dışına çıkmalı, hekim ve hasta ilişkisi sağlam olmalıdır.

3- Her ameliyatın zorluk derecesi farklı mıdır?
Elbette farklıdır. Üstelik bazen çok problemli görünmeyen burunlarda istenen düzeltmeyi sağlamak şekil olarak daha bozuk görünenlere kıyasla çok daha zor olabilir.

4- Burun estetiği / rinoplasti ‘de burun tamponu kullanıyor musunuz, tamponlar çekilirken çok acıyor mu?
Sıkça suistimal edilen ve pazarlama amacıyla kullanılan konulardan biri burun içine silikon plak koymak ya da koymamak konusunda cerrahların tercihidir. Şunu bilmenizi isterim ki; silikon plakları koymamak bir tercihtir. Yani cerrahın ameliyatı daha iyi yapmasıyla ilgisi yoktur. Ameliyatın sonunda silikonları koymaya mecbur değiliz ve istersem ben de koymayabilirim. Ancak çoğu vakada (her zaman değil) bu plakları kullanmak beni daha güvende hissettiriyor ve kullanıyorum. Kanama riskini azalttıklarını ve burnun yeni şeklini korumak konusunda avantaj sağladıklarını düşünüyorum. Bu söylediklerim kural değildir ve bazı ameliyatlarda ihtiyaç görmeyip kullanmayabiliyorum. Bununla birlikte “tamponsuz burun ameliyatı” vaat ederek  şartları zorlamayı ve risk almayı tercih etmiyorum. Burun içi silikonları nefes almayı bir miktar zorlaştırsa da tamamen engellemez ve temizlik için önerdiğim okyanus suyu çözeltilerinin düzenli olarak uygulanmasıyla burnunuzu açık tutmanız mümkün olur. Mümkün olduğunca burnunuzdan nefes almanız ve burun içini yıkayarak temiz tutmanız daha konforlu bir iyileşme süreci geçirmenizi sağlar.

5-  Burun estetiği / rinoplasti ‘de açık teknik mi, kapalı teknik mi yoksa başka bir teknik mi?
Ben mümkün olduğu sürece kapalı teknik kullanmayı tercih ediyorum ve hastalarımın 95%‘inden fazlasında bu mümkün oluyor. Zor burunlarda açık teknik tercih edilebilir. Rinoplasti konusunda tecrübe sahibi olmak isteyen her cerrah ilk önce açık teknik ile ameliyat yapmayı öğrenmelidir. Ben de kariyerimin erken yıllarında açık teknik kullandım. Kapalı tekniğin uygulaması daha zordur ve fiziksel olarak daha dar alanda çalışmayı gerektirir. Bütün bu zorluklarına rağmen kapalı teknik kullanmayı tercih etmemin bazı sebepleri var elbette. Bunların bir kısmı bilimsel olmakla birlikte, bir kısmı kendi tecrübeme dayanarak belirttiğim kişisel fikirlerimdir. Kapalı yaklaşım kullanıldığında burun ucu ve burun sırtını birbirine bağlayan bölgede yer alan yumuşak dokuları korumak mümkün olur. Bu sayede burun ucunu besleyen ve destekleyen damarlar, kaslar ve bağlar daha iyi korunur, burun sırtı-burun ucu geçişi daha doğal görünür, esnekliğini yitirmez ve daha kısa bir iyileşme süresine ihtiyaç duyulur. Kapalı ameliyatta dikiş izi olmaması ise bana göre bu saydıklarımın yanında yalnızca küçük bir avantajdır.

6- Burun estetiği / Rinoplasti ‘de  yaş sınırı var mı?
Ben yasal açıdan hastalarımın 18 yaşını doldurmuş olmalarını istiyorum. Tıbben böyle bir kural bulunmamaktadır. Ciddi sağlık problemlerinde daha erken yaşlarda düzeltme yapılabilir. İleri yaşta dokular esnekliğini yitirir ve daha zor şekil alırlar. Yaşla birlikte iyileşme daha yavaş olur, şişlikler daha yavaş geriler. Bu nedenlerden dolayı 40 yaşından sonra beklentinin daha düşük ve gerçekçi olması gerekir.

7- Ameliyattan sonra burnumun nasıl olacağını photoshop / fotoşop ile gösteriyor musunuz?
Ben photoshop kullanıyorum. Bu uygulamanın amacı hastanın beklentilerini anlamak ve doktorun kafasındaki planı hastasıyla paylaşmasını sağlamaktır. İnsanların kelimelerle ifade edemediklerini şekillerde göstermesi mümkün olabilir. Simülasyonlar asla ameliyattan sonra nasıl görüneceğinizi göstermez. Eğer öyle olsaydı en iyi photoshop kullananlar en iyi ameliyatı yapardı.

8- Burnumda tıkanıklık / deviasyon var, olmuşken burun estetiği / rinoplasti de olayım mı?
İki operasyon birlikte yapılabilir ya da yapılmayabilir. Bazı durumlarda yeterli nefes alanı sağlamak için burun şeklini de değiştirmek gerekebilir. Estetik değişim kararını verecek olan sizsiniz. Sağlık açısından ihtiyaç varsa bunu muayene sırasında ben belirtirim.

9- Burun estetiği / rinoplasti  olmak için hangi mevsim daha uygundur?
Eskiden klima ve iklimlendirme yöntemleri bu kadar gelişmemişti ve ameliyattan sonra sıcağa maruz kalmaktan insanlar çekiniyorlardı. Direk güneş ışığına ve aşırı sıcağa maruz kalmadığınız sürece ve elbette güneş gözlüğü de takmadan idare edebilecekseniz her mevsimde ameliyat olabilirsiniz.

10- Burun estetiği / rinoplasti ‘den sonra ne zaman uçağa binebilirim?
Ertesi gün binebilirsiniz. Ancak bana sorarsanız alçınızı ben almayı tercih ederim ve bu da 1. haftada yapılan bir işlemdir. Gittiğiniz yerde sizi takip edecek bir hekim varsa ertesi gün uçağa binmenizde sakınca yok.

11- Burun estetiği / rinoplasti ‘den sonra ne zaman çalışabilirim?
Masa başı işlerinizi ameliyatın ertesi günü yapabilirsiniz. İnsanlarla yüz yüze gelmeniz gerekiyorsa muhtemelen 1. haftada alçılarınız alındıktan sonra çalışmak istersiniz.

12 –  Burun estetiği / rinoplasti ile beraber sinüzit ameliyatı, tıkanıklık ameliyatı, kemik kıkırdak eğriliği ameliyatı yapılabilir mi?
Evet yapılabilir. Burnunuzda düzeltilmesi ya da tedavi edilmesi gereken bütün problemler bu ameliyat sırasında düzeltilebilir.

13- Burun estetiği / rinoplasti sonrası nelere dikkat etmeliyim?
Burun estetiği / rinoplasti ‘den sonra 3 ay gözlük takmamalısınız. 2 aydan sonra acil ihtiyaç halinde 5-10 dk güneş gözlüğü kullanmanıza müsaade edebiliyoruz. Çok hafif titanyum çerçeveli gözlüklere iyileşme seviyenize göre erken dönemde müsaade edebiliyorum. Güneş sandığınızdan daha güçlü ve yıkıcı olabilir. En az 1 yılı doldurana kadar güneşin tepede olduğu 11-16 arası saatlerde ve yaz mevsiminde direkt güneş ışığına maruz kalmamanız gerekiyor. Yüksek faktörlü güneş kremleri ve şapka kullanımı muhakkak öneriyoruz. Uzun yürüyüşleri 15 günden itibaren yapabilirsiniz. Nabız yükseltici kardiyo egzersizleri için 1 ayı bekleyin ve temponuzu kendi vücudunuzu dinleyerek yavaş yavaş artırın. Aksi halde kontrolsüz ödemlenme atakları burnunuza zarar verebilir. Ağırlık kaldırma gibi ıkınma gerektiren egzersizler  için 2 ay beklemelisiniz. Deniz suyunda yüzmek için 1 ay, havuz suyu için 2 ay beklemenizi öneririm. Burnunuzu her halükarda travmadan korumalısınız.

14- Burun estetiği / rinoplasti sonrası çok ağrı olur mu?
Hastaların 70%’i neredeyse hiç ağrı hissetmediklerini söylüyorlar. Bununla birlikte diğer 30%’un değişen şiddetlerde ağrıları olduğunu ve hiçbir ameliyatın tamamen ağrısız olmadığını bilmek gerekir. Ağrılar genellikle ilk 3-4 gün hissedilir ve daha sonra kesilir.

15- Burun estetiği / rinoplasti ‘nin süresi ne kadardır?
Süresizdir 🙂 . Ben hep böyle diyorum çünkü ameliyatın süresi değil sonucun süresi önemlidir. Sürelere takılmayın lütfen.

16- Burun estetiği / rinoplasti genel anestezi ile mi lokal anestezi ile mi yapılır?
Genel anestezi altında yapılır.

17- Ameliyat öncesi görüşme ne kadar önemlidir?
Bence çok önemlidir. Hem hasta hekimini tanır hem de hekim hastasını tanıma ve onun beklentilerini değerlendirme imkanını elde eder. Karşılıklı güven ilişkisi oluşmazsa başka hekimlerle görüşmenizi öneririm. Tereddütleri olan bir hasta hekimini de zor durumda bırakır.

18- Burun estetiği / rinoplasti sonrası gülebilir miyim , dişlerimi fırçalayabilir miyim?
Elbette. Bunları yapın 🙂 . Ameliyat olan bölgede fazla gerginlik oluşturmadan.

19- Beğendiğin burunların fotoğrafını getireyim mi?
Getirin. Böylece her insanın ve her burnun farklı olduğunu bir kere daha vurgulamış oluruz J. Neyi beğendiğinizi göstermek faydalı olmakla birlikte burnunuzu bir başkasının  burnuna benzetmek neredeyse imkansızdır. Örneğin sıkça karşılaştığım gibi; kalın bir cildiniz var ve incecik ciltli bir hastanın fotoğrafını gösteriyorsanız bunun mümkün olmadığını duymak sizi üzmemeli. Siz doğuştan getirdiğiniz özelliklerinizle güzelsiniz. Aynı zamanda biz doktorlar yalnızca var olanın şeklini değiştirebiliriz. Bu ameliyat heykel yapmak gibi değildir. Sonuç hiçbir zaman kusursuz olmaz ve hayallerimizle gerçekler arasında mutlaka farklar vardır.

20- Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında fark var mı?
Kadın burnu erkeğe göre daha kalkıktır ve alın – burun açısı daha yumuşaktır. Kullanılan teknikler ve cerrahi prensipler aynıdır ancak ölçü ve açılar farklı olmalıdır.

21- Burun ucu estetiği nedir, burun estetiği / rinoplasti ‘den farkı nedir?
“Burun ucu estetiği” nde yalnızca burun ucunun şeklini değiştiririz. Eğer burun sırtınız düzgün ve güzel şekilliyse, siz beğeniyorsanız burun sırtınıza müdahale etmeye gerek yoktur. Bazı durumlarda burun sırtı kemerli görünse bile burun ucu kaldırıldığı zaman bu problem ortadan kalkar. Bu tip hastalarda da burun ucu estetiği yeterli olmaktadır.

22- Ameliyatsız burun estetiği / rinoplasti mümkün müdür?
Hem burnum güzelleşsin hem de ameliyat olmayayım diyen azımsanmayacak sayıda insan mevcuttur. Ancak aşağıda sıralayacağım yöntemlerin ameliyata göre dezavantajları vardır.

23- Burun Dolgusu
Burun kemeri dolguyla ortadan kaldırılmaz ancak gizlenebilir, burun ucu bir miktar kalkmış gibi gösterilebilir. Dolguyla burun küçültülemez, ancak büyütülerek daha orantılı bir görünüm sağlanabilir. Damarlara baskı yaparak kalıcı cilt hasarı oluşturma riski taşır. Daha sonra ameliyat olmak isterseniz ameliyatı zorlaştırabilir. Dolayısıyla kişisel görüşüm : Burun sırtındaki küçük düzensizlikler için dolgu pratik bir çözüm olabilir. Ancak burun ucunda risklidir. Etkisi geçicidir olması ve 6 ay  – 1 sene sonra yenilenmesi gerekir. Tekrarlayan uygulamalar burun hacminin gittikçe büyümesine yol açabilir.

24- Burun Ucu Botoksu
Burun ucuna yapılan botoks bir miktar yükselme sağlar. En önemli dezavantajı geçici olması ve 6 ay sonra yenilenmesinin gerekmesidir.

25- İple Burun Ucu Kaldırma
Önermiyorum. Enfeksiyona bağlı kalıcı doku hasarı vb risklerin yanında daha önce buruna ip askı uygulaması yapılmış hastalar daha sonra ameliyat olmak isterseler bu oldukça riskli olacaktır.

26- Burun estetiği / rinoplasti sonrası şişlik ve morluklar ne kadar sürer?
Bu tamamen kişiden kişiye değişen bir durumdur. Kolay moraran ve şişen bir cilt yapınız varsa ameliyattan sonra da böyle olması ihtimali daha yüksektir. Bugünkü tecrübeme dayanarak hastaların yarısından fazlasında ya çok hafif morluklar ya da morluksuz olarak sürecin atlatıldığını söyleyebilirim. Ancak şişlikler iyileşme sürecinin mutlak bir parçasıdır ve şişliklerin nedenleri arasında vücudun iyileşmek için verdiği çaba da vardır. Dolayısıyla şişlik olmadan sürecin atlatılması mümkün değildir. İlk 3-4 gün artan şişlikler daha sonra gerilemeye başlarlar. Şişliklerin gerileme hızı birkaç aydan sonra ancak fotoğrafların karşılaştırılması ile fark edilebilecek düzeye geriler.

Aklınıza Takılanlar Mı Var?

DOKTORUNUZA SORUN

    SHOPPING CART