fbpx

Günlük hayatın pratiğinde, talep edenin her zaman hastalar, karşılayanınsa her zaman hekimler olduğunu düşünürüz, ya da hastalar hep böyle düşünürler :).

Oysa gerçek böyle mi?

Biz hekimler yaptığımız her ameliyatın, düzenlediğimiz her tedavinin sonucunu başarı olarak görmek isteriz. Halbuki başarıyı etkileyen ya da belirleyen faktörler yalnızca bizim ellerimizde değildir. Söz gelimi burun estetiği olan hastamıza en az 3 ay direk güneş ışığına maruz kalmamasını ve güneş gözlüğü takmamasını söyleyerek kendisini taburcu ederiz. Ancak kapıdan çıktıktan sonra onun ne yaptığını bilemeyiz. İlaçlarını kullanıyormuş gibi görünüp kullanmayanların, emniyet kemerini arkadan bağlayıp aracını kandıranların ya da diyet yaparken herkesten gizli yemek yiyenlerin yoğun olduğu bir toplumdayız. Bu gibi örneklerden hareketle bize kurallara uyduğunu söyleyen hastalarımızın da elbette bazı şeyleri gizlediklerini tahmin edebiliyoruz.

Ameliyat ettiğimiz her hasta biz hekimlerin birer temsilcisi, bir kartvizitidir. Hal böyleyken umursamazlığa bağlı olarak kendine zarar veren ve bizim yaptığımızı bozan bir hastaya tahammülümüz oldukça zayıftır. Dolayısıyla lütfen hekiminizin önerilerine harfiyen uyun. Sağlığınız yalnızca bizim değil, sizin de ciddiyetinize ihtiyaç duyar.

Op. Dr. Umur AKINER Kimdir?

Eğitim sürecinde özellikle estetik ve fonksiyonel burun cerrahisi, kulak hastalıkları ve cerrahi tedavisi, baş boyun kanser ameliyatlarıyla guatr ameliyatları üzerine eğildi ve bu sürecin bir bölümünü Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirdi.

SHOPPING CART