fbpx

Kronik burun tıkanıklığı çok sık karşılaşılan bir sorundur. Bu nedenle yapılan operasyonlar da belki de kulak burun boğaz biliminin en sık yaptığı işlemleri oluşturur.

Çocuklarda karşımıza çıkan burun tıkanıklıkları çoğunlukla geniz eti büyümesi ile ilişkili olup konuyla ilgili olan bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.

Yetişkinlerde burun tıkanıklığı çoğunlukla burun kemik ve kıkırdağında eğrilik (deviasyon) nedeniyle görülür. Burun etlerinde (konka) büyüme durumu çoğu zaman buna eşlik etmektedir.

Fotoğrafta görüldüğü gibi burnumuzun içinde, iki burun deliğimizin ortasında, dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen bir duvar vardır. İşte kemik ve kıkırdak eğriliği diye bahsettiğimiz problem bu duvarın eğri olması durumudur.

Operasyon sırasında kemik ve kıkırdağın eğri olan bölgeleri düzeltilmekte, büyümüş burun etlerinin küçültülmesi içinse (Radyofrekansı vb.) bazı özel aletler kullanılmaktadır.

Muayene sırasında burun içindeki alanı iyice değerlendirebilmek için çoğu zaman endoskop-kameralı yöntemler kullanırız. Yine de yalnızca muayene ile kesin tanıya karar verilemeyen durumlar olabilir. Bu gibi hallerde bazı filmlerin çekilmesi ya da testlerin yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Bu filmler ve testler bize sinüs hastalıkları (bu sayfadan bilgi alabilirsiniz), alerji problemleri (bu sayfadan bilgi alabilirsiniz) ya da başka olası durumlar açısından karar vermemizde yardımcı olurlar.

Her hastamın yapısı ve ameliyatta yaptığım işlemler farklı olduğu için burun içi desteklerin kullanımına operasyon sırasında karar veriyorum. Yine de düzgün bir iyileşme sağlayabilmek açısından çoğunlukla burun içi silikon destekleri kullanmak yönünde karar aldığımı belirtmek isterim. Bahsi geçen silikonlar oldukça yumuşak yapıda ve kaygan materyallerdir.

Fotoğrafta örneği görülen burun içi silikon desteklerin alınması işlemini 1. gün ile 1. hafta arasında hastama göre uygun bulduğum zamanda yapıyorum. Geçmişte kullanılan bez tipi tamponlar ile bu materyalleri karıştırmamalıyız. Silikonların alınması işleminin çoğu kez şaşırtıcı derecede ağrısız olduğunu hastalarımdan hep duyarım.

Çokça soru aldığım için dikkat çekmek istediğim bir konu da; yalnızca nefes almak için yapılan ve burun şeklinde değişiklik yapılmayan kemik ve kıkırdak eğriliği ya da burun eti küçültülmesi ameliyatlarından sonra burun etrafında şişlik ve morluk oluşmadığını belirtmektir. Şişlikler ve morluklar burun kemiklerini şekillendirdiğimiz estetik ameliyatlarda ortaya çıkarlar.
Burun eti küçültülmesi ameliyatımın örnek videosu aşağıda yer almaktadır. Youtube sayfama üye olarak benzeri birçok görüntüye kolayca ulaşabilir, yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Aklınıza Takılanlar Mı Var?

DOKTORUNUZA SORUN

    SHOPPING CART